SAĞLIKLI BESLENME İÇİN TÜYOLAR
Anasayfa SAĞLIKLI BESLENME SAĞLIKLI BESLENME İÇİN TÜYOLAR
SAĞLIKLI BESLENME İÇİN TÜYOLAR

SAĞLIKLI BESLENME İÇİN TÜYOLAR

  • Ekleyen Erhan 24.1.2020
  • 26
  • 0

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan sağlıksız beslenmek, bebeklikten yaşlılık dönemine kadar her bireyin problemi olabiliyor. Özellikle hazır beslenmenin fazla olduğu çağımızda, obezitenin artması ve buna bağlı olarak da çeşitli hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmaz bir hale geliyor. Sağlıklı beslenme konusunda kulaktan dolma bilgiler sebebiyle kişilerin az miktarda yemek yemesi veya vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını alamaması sonucunda hastalıkların meydana gelmesi engellenememektedir. Sağlıklı beslenme; vücudun enerjisinin yüksek olması ve görünümün iyi olması, ruh halinin pozitif olması gibi durumları kapsıyor. Bu durumlardan bir tanesinde bile kopukluk olması, kişinin psikolojisinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Diyet yaptığınızda günün büyük bir bölümünde yorgun, sıkılmış ve sinirli hissediyorsanız diyet listenizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Özellikle düşük kalorili diyet listeleri, vücudun enerji ihtiyacını karşılamayıp sürekliliğin kısa sürmesine sebep oluyor. Sağlıklı beslenme hususunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

 

Güne Kahvaltı ile Başlamalıyız

 

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, sağlıklı beslenmenin ve kilo kontrolünün de anahtarıdır. Kahvaltıyı yapmayanların yapan kişilere göre daha çabuk kilo aldığı ya da kiloları daha zor verdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca araştırmalara göre her gün düzenli kahvaltı yapan çocukların sınıf içerisinde daha başarılı olduğu, kavramada ve problemleri çözmede daha yetenekli olduğu da gözler önüne seriliyor.Kahvaltının en önemli avantajlarından biri de kan şekerini dengeliyor olmasıdır. Kan şekerinin dengelenmesi sayesinde ise vücut daha sakin hareket ederek bir sonraki öğünde alacağı kalori miktarını kendi belirleyebiliyor. Fakat geceden sabaha aç kalan vücutta kahvaltı da yapılmadığı taktirde hem metabolizma yavaşlıyor hem de kişi kendini kontrol edemeyerek sağlıksız gıdalara yöneliyor. Sinir sisteminin çalışması için de oldukça önemli bir yere sahip olan kahvaltıyı, her yaştan bireyin kesinlikle yapması gereklidir. Kahvaltıda kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerini, mevsimsel sebzeleri ve protein kaynağı olan yumurtayı sofranızdan eksik etmemelisiniz.

 

Vücudun İhtiyacı Olan Besin Gruplarını Almaya Dikkat!

Vücudu meydana getiren hücrelerin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yağ, karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminlerden yeterli şekilde yararlanılması gerekiyor. Tek taraflı, sadece protein veya sadece karbonhidrat ile beslenmek son derece sağlıksızdır. Dengeli ve sağlıklı besin piramidine bakıldığında ise beş ana grup görülüyor. Bunlar; karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve şekerdir.Karbonhidratlar: Vücudun en çok ihtiyacı olan besin grubu karbonhidratlardır. Bu grubun içerisinde; pirinç, bulgur, makarna ve ekmek gibi besinler bulunur. Karbonhidratlar grubu en çok ihtiyaç duyulan besinleri içerse de sonuç olarak ölçülü ve dikkatli olmayan kişilerde de kilo artışı meydana gelebiliyor.Mineraller: Sağlıklı beslenmenin ve yaşamanın olmazsa olmazı olan mineraller (bakır, kalsiyum, demir, çinko, iyot) meyve ve sebzelerde bulunuyor. Sağlıklı diş, kemik ve cilt yapısı için oldukça önemli olan bu grup ayrıca hücre koruması, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi ve kalp ritmi üzerinde de etkin rol oynuyor.Proteinler: Vücudun en etkin kalori yakıcı kısmı olan ve kas dokusunu da kuvvetlendirmede oldukça önemli bir yere sahip olan proteinler; et, süt ve hububat ürünlerinde bulunmaktadır. Yağ – Şeker: Kişinin en az tüketmesi gereken grup olan yağ ve şeker, A, D, E, K vitaminlerini de içerisinde barındırdığından az da olsa alınması gerekiyor.

 

Öğün Saatlerinde Düzen Oluşturmak

Öğün saatiSağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri de şüphesiz ki yemek saatlerini belirlemek ve belirlenenin dışına çıkmamaktır. Özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltı için sabahın erken saatlerinin tercih edilmesi gerekir. Metabolizmanın en hızlı çalıştığı bu saatlerde kahvaltı yapılmalıdır. Günde 3 ana ve 3 ara öğün yapılmalı ve ana öğünler arasında 4 saat zaman bırakılmalıdır.  Ana öğünlerden 2 saat sonra ara öğünler yapılmalıdır. Fakat son ara öğünün uyumadan en az 2 saat öncesinde olmasına da dikkat edilmelidir.Az miktarda ve sık yemek yemek kan şekerinin gün boyunca dengede tutulmasına yardımcı oluyor. Ana öğünlerde çok fazla kalori almamak için ise ara öğünler ile vücut desteklenmeli ve sürekli daha çok yemek yeme ihtiyacı köreltilmemesi gerekmektedir. Ara öğünlerde ölçülü olarak çiğ kuru yemiş yanında bitki –meyve çayları, kuru ya da taze meyve, yoğurt, süt ya da sağlıklı alıştırmalıklar da tercih edilebilir. Ana öğünlerde ise protein ile sebze dengesi kurulmalı, bir öğünde sebzeye yer verildiyse diğer öğünde ise mutlaka protein almaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Akşam yemeklerinde olabildiğince hafif ve az kalorili geçirilerek şişkinlik ve hazımsızlık da azaltılabilir.

 

 

 

YORUMLAR (0)

YORUM YAP