Ödemden kurtulmanızı sağlayan maydanoz ve yeşil çay kürü
Anasayfa KÜR TARİFLERİ Ödemden kurtulmanızı sağlayan maydanoz ve yeşil çay kürü
Ödemden kurtulmanızı sağlayan maydanoz ve yeşil çay kürü

Ödemden kurtulmanızı sağlayan maydanoz ve yeşil çay kürü

  • Ekleyen Erhan 28.1.2020
  • 36
  • 1

Sağlıklı yaşamanın püf noktası, dengeli bir sofradan geçiyor. Eğer mide problemi, baş ağrısı gibi sıkıntılar ile uğraşmak istemiyorsanız bazı şeylere dikkat etmekte fayda var. Sofralarımızda dikkat etmemiz gerekenleri ve ödemi vücuttan söküp atacak maydanoz ve yeşil çay kürünü paylaşıyoruz...

Yemek sonrasında oluşabilecek mide problemleri, baş ağrısı, yüksek tansiyon, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) gibi durumlar ile karşılaşmamak için dengeli bir beslenmek şart! Yemekten bir sonraki gün vücuttaki ödemi atmak için maydanoz ve yeşil çay kürü yapmayı da denemelisiniz.

Sofraya 'tok' oturun

Akşam yemeğinde 'Çok çeşitli ve bol porsiyon yemek yiyeceğim' mantığından uzaklaşılması gerekir. Bu düşünce ile kesinlikle gün içerisinde aç kalınmaması gerekir, öğle yemeğinde sebze,salata ve yoğurttan oluşan bir menü tercih etmekte fayda var. Akşam yemek saatine kadar, öğün sıklığı azaltılmamalı aksine akşamüstü saatinde yapılacak iyi bir ara öğün, akşam yemeğinde porsiyon kontrolünün sağlar. Bu ara öğünde bir avuç kuruyemiş ve tam buğday ekmekle yapılmış bir tost, 1 bardak süt, ayran ve meyve gibi gıdalar tercih edilebilir.

Kızartmaya bir son verin

Hazırladığınız yemeklerde yağ miktarını kontrol altında tutmak için, kızartma şeklinde pişirmek yerine ızgara, fırın, haşlama tarzında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Sofranızda mutlaka salata, zeytinyağlı sebze yemeği ve yoğurtlu meze çeşitleri olmasına dikkat edilmelidir, yemekten sonra tatlı olarak ise meyve veya sütlü tatlı tercih etmeye özen gösterilmelidir.

Aşırı alkol tüketmekten kaçının

Hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler yemeklerinde aşırı miktarda alkol almamalı.

Tabağınıza ne kadar yiyecekseniz o kadar koyun...

Sofranızda az yağlı ve sossuz olanlar seçilmeli. Yemek yemeye başlamadan önce başlangıç olarak az çorbanın yanında az yağlı mevsim salata ya da yoğurtlu salatalar tercih edilmelidir. Masanızda, ortaya servis edilen yemeklerde, porsiyon kontrolünü sağlamak için kendiniz tabağınıza alıp yemek doğru bir tercih olacaktır.

Ödem'i önlemek için maydanoz ve yeşil çay kürü

Yemeklerden sonra aşırı alkol alımına bağlı vücutta oluşan ödemin atılması için yapılacak en doğru yol, bol su ve iki bardak yeşil çay içilmesidir. Kahvaltınızda mutlaka bol maydanoz ve yeşillik ilave edin, bu yöntem sizi hem tok tutacak hem de alkol tüketimine bağlı olan vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olacaktır.

YORUMLAR (1)

YORUM YAP